27 CZERWCA – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą

27 CZERWCA – Światowy Dzień Walki z Cukrzycą, ogłoszony w 1991 r. przez Międzynarodową Organizację Diabetyków przy WHO 🙂

W tym dniu ważne jest zwrócenie uwagi na przyczyny występowania cukrzycy jak również na świadomość społeczną w przeciwdziałaniu i leczeniu cukrzycy.
Cukrzyca jest chorobą metaboliczną charakteryzuje się hiperglikemią, która wynika z defektu wydzielania lub działania insuliny. W przypadku nie leczonej cukrzycy może dojść do uszkodzenia zaburzeń i niewydolności narządów takich jak : narząd wzroku, układ moczowy, nerki, serce.
Cukrzyca daje różne objawy:
– zwiększone stężenie glukozy we krwi,
– występowanie glukozy w moczu,
– wzmożone pragnienie,
-zwiększone oddawanie moczu,
– zwiększone łaknienie,
– ubytek masy ciała,
– osłabienie, zmęczenie
– gorsze gojenie ran,
-wzmożona senność,
– świąd skóry, zmiany ropne na skórze,
– zaburzenia widzenia,
– stan zapalny narządów moczowo- płciowych,

Dlatego tak ważne jest przeciwdziałanie cukrzycy zdrowa zbilansowana dieta, aktywność fizyczna, a nawet unikanie stresu. Należy też pamiętać o badaniach profilaktycznych, oraz badaniu poziomu glukozy. 🙂

Jako Centrum Kształcenia i Wdrożeń serdecznie Państwa zapraszamy na nowe szkolenie „Cukrzyca” , które odbędzie się 17 lipca 2023.r w godzinach 08.-14.00 . Przybliżymy na nim Państwu w szerokim zakresie temat cukrzycy.