Nowe obowiązki w zakresie ochrony małoletnich w placówkach opiekuńczych, oświatowych i medycznych

Pracownicy podmiotów kontrolujących realizację obowiązków wynikających z przepisów ustawy w żłobkach, przedszkolach, szkołach, placówkach medycznych (kuratoria oświaty, wydziały oświaty, nowość –  kontrolerzy PIP.

15 lutego 2024 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich – ustawa wprowadza obwarowane przepisami karnymi nowe obowiązki dla pracodawców i innych organizatorów w zakresie działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań przez małoletnich, lub z opieką (żłobki, przedszkola, szkoły, placówki medyczne) – ochronę małoletnich rozszerzono i obecnie ustawa obejmuje nie tylko zdarzenia
o charakterze seksualnym ale wszystkie, w których dochodzi do krzywdzenia dziecka.

CEL: szkolenie ma na celu przedstawienie nowych obowiązków, możliwe sposoby ich realizacji i konsekwencje realizacji oparte na przepisach i rozwiązywaniu kazusów praktycznych (zdarzenie – reakcja – konsekwencje dla dziecka, rodziców i placówki).

• 29.02.2024 09.00-12.30

• 340 zł netto – udział 1 osoby w szkoleniu z placówki*

• 340 zł + 23% VAT  całkowity koszt udział 1 osoby z placówki prywatnej

*(zwolnione z vat w przypadku finansowania ze środków publicznych)

INFORMACJE DODATKOWE:
• szkolenie odbywa się w czasie rzeczywistym z możliwością bezpośredniego kontaktu z prowadzącym,

• uczestnicy otrzymują bogate materiały szkoleniowe,

• każdy uczestnik otrzymuje imienny certyfikat.

• mailowo na adres biuro@ckiw.edu.pl

WEBINAR PROWADZI:

Trener:

Praktyk z wieloletnim doświadczeniem trenerskim za zakresu przeciwdziałania przemocy – połączenie wiedzy z praktyką i umiejętnością dzielenia się doświadczeniem pozwala na kompleksowe przedstawienie omawianych zagadnień, w sposób umożliwiający uczestnikom wykorzystanie zdobytej wiedzy w codziennej pracy.

29.02.2024 09:00-12:30

1.Obowiązki z ustawy o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich – rozszerzenie zakresu ustawy o ochronę dzieci przed wszystkimi przestępstwami, nie tylko seksualnymi:
a) obowiązki pracodawcy,
b) obowiązki pracownika,
c) obowiązek wprowadzenia Standardów Ochrony Małoletnich w żłobku/przedszkolu, szkole/placówce medycznej.

2. Konsekwencje naruszenia obowiązków dla osób odpowiedzialnych za realizację obowiązków – przepisy karne.

3. Obowiązki żłobków/przedszkoli/szkół/placówek medycznych w zakresie współpracy z ekspertami dokonującymi analizy zdarzeń na szkodę małoletnich.

4. Przykładowe zasady przechowywania ujawnionych lub zgłoszonych incydentów lub zdarzeń zagrażających dobru małoletniego.

5. Zakres kontroli.

6. Zasadność postępowań dyscyplinarnych – kiedy powinny być wszczynane postępowania.

7. Sesja pytań i odpowiedzi.

29 lutego 2024 09:00
29 lutego 2024 12:30

• mailowo na adres biuro@ckiw.edu.pl (poprzez wypełniony i podpisany skan karty zgłoszeniowej) ,