KURS w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego dla pielęgniarek i położnych POZ oraz AOS.

• dyrektorów/kierowników szpitali, POZ, AOS
• personelu medycznego zatrudnionego w w/w placówkach, odpowiedzialnego za stan sanitarno – higieniczny placówek,
• pracowników wojewódzkich i powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych.

CEL KSZTAŁCENIA:
Celem kursu jest uzyskanie przez pielęgniarkę, położną wiedzy w dziedzinie pielęgniarstwa epidemiologicznego i uzyskanie dokumentu potwierdzającego ukończenie szkolenia.

• 20.11.2021 r., 09:00 – 15:00, platforma on-line

• 27.11.2021 r., 09:00 – 15:00, platforma on-line

• 390 zł netto – całkowity koszt udziału 1 osoby z placówki,

*przy zgłoszeniu dwóch osób z jednej placówki rabat 15%

UWAGA: jednostki budżetowe zwolnione z podatku VAT.

• mailowo na adres jolanta.machejek@ckiw.edu.pl (poprzez wypełniony i podpisany skan karty zgłoszeniowej) ,

20.11.2021 09.00-15.00

1. Podstawy pielęgniarstwa epidemiologicznego. Mikrobiologia i epidemiologia. 1.1. Prawidłowa mikroflora organizmu człowieka i jej rola w patogenezie zakażeń. 1.2. Charakterystyka wybranych grup drobnoustrojów chorobotwórczych. 1.3. Organizacja i zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. 2. Program ograniczania zakażeń. 2.1. Rozwój profilaktyki zakażeń. 2.2. Metody zapobiegania szerzeniu się zakażeń. 3. Wybrane zagadnienia higieny placówek medycznych. 3.1. Zasady utrzymania higieny w POZ i AOS: standardy utrzymania higieny, organizacja systemu utrzymania czystości, zasady postępowania z odzieżą ochronną, opracowanie i analiza protokołów kontroli wewnętrznych w obszarze zapobiegania zakażeniom, 3.2. Działania higieniczne w zakresie pielęgnacji. 3.3. Dezynfekcja i sterylizacja: metody dezynfekcji sprzętu i powierzchni w POZ i AOS, dobór i zasady bezpiecznego stosowania środków dezynfekcyjnych, kontrola zużycia środków dezynfekcyjnych, przygotowanie narzędzi i materiałów do sterylizacji, monitorowanie procesów sterylizacyjnych, zasady transportu i przechowywania sterylnego instrumentarium i materiałów, opakowania sterylizacyjne. 3.4. Postępowanie z odpadami: regulacje prawne dotyczące postępowania z odpadami, klasyfikacja odpadów powstających w zakładach opieki zdrowotnej. 4. Organizacja pracy pielęgniarki i położnej, narażenie zawodowe na czynniki biologiczne. 4.1. Metodyka pracy. 4.2. Monitorowanie higieny pomieszczeń POZ i AOS. 4.3. Edukacja pracowników. 4.4. Działania pielęgniarki, położnej w przypadku wystąpienia epidemicznego zakażenia. 4.5. Metody izolacji stosowane w przypadku opieki nad zakażonymi pacjentami. 4.6. Metody izolacji stosowane w przypadku opieki nad zakażonymi pacjentami. 5. Akty prawne regulujące postępowanie związane z powstawaniem, szerzeniem się i zwalczaniem chorób zakaźnych i zakażeń w okresie pandemii Covid-19. 5.1. Wytyczne GIS 5.2. Regulacje prawne MZ Wykaz umiejętności będących przedmiotem kształcenia – Uczestnik potrafi: 1. Określić zadania epidemiologii we współczesnej medycynie, ocenić wpływ rozwoju, struktury biologicznej i społecznej populacji na stan zdrowia ludności. 2. Przeprowadzać dochodzenia epidemiologiczne. 3. Omówić aktualnie obowiązujące normy prawne. 4. Przedstawić organizację i zadania służby sanitarno-epidemiologicznej w kraju. 5. Sprawować skuteczny nadzór nad stanem sanitarno-epidemiologicznym zakładu. 6. Opracować program profilaktyki i zwalczania zakażeń w POZ i AOS. 7. Wdrażać standardy higieniczne i nadzorować ich przestrzeganie. 8. Wdrażać metody zapobiegające powstawaniu i szerzeniu się zakażeń. 9. Nadzorować procesy dezynfekcji i sterylizacji. 10. Określać czynniki ryzyka zakażeń wśród pacjentów i personelu. 11. Znać zasady izolacji w stosunku do osób zakażonych i podlegających ochronie. 12. Dokonać modyfikacji procedur w zależności od potrzeb. 13. Diagnozować i oceniać potrzeby środowiska dotyczące wprowadzania zmian. 14. Oceniać skuteczność wdrażanych zmian. 15. Współpracować z inspekcją sanitarną. 16. Opracować standardy w zakresie zapobiegania zakażeniom. 17. Planować wyposażenie pielęgniarskich stanowisk pracy. 18. Doradzać w wyborze środków ochrony osobistej w zależności od konkretnej sytuacji. 19. Podejmować działania na rzecz przestrzegania przepisów bezpieczeństwa\ i higieny pracy (BHP). 20. Stosować w praktyce akty prawne regulujące postępowanie w zakresie ograniczania zakażeń szpitalnych, chorób zakaźnych i ochrony zdrowia personelu.

20 listopada 2021 09:00
27 listopada 2021 15:00