I Konferencja Zdrowe żywienie zbiorowe dzieci i młodzieży Temat „Mniej soli, cukru i tłuszczu w żywieniu dzieci i młodzieży”

informacje

Zapraszamy na I Ogólnopolską Konferencję ZDROWE ŻYWIENIE ZBIOROWE DZIECI I MŁODZIEŻY
Temat: Mniej soli, cukru i tłuszczu w żywieniu dzieci i młodzieży.

Dostęp: BEZPŁATNIE
Kiedy: 28 stycznia 2021 r., godziny 9:00 – 16:00
Formuła: on line
Organizator: Centrum Kształcenia i Wdrożeń
Zgłoszenia: poprzez formularz zgłoszeniowy dostępny na www.ckiw.edu.pl

Więcej informacji:
biuro@ckiw.edu.pl lub jolanta.machejek@ckiw.edu.pl
tel. 727 407 107  lub 602 262 011

Szanowni Państwo. Od wielu lat obserwujemy, jak stopniowo zmieniają się normy żywienia i zalecenia żywieniowe. Ograniczają one przede wszystkim spożycie energii ogółem oraz cukrów prostych, tłuszczów (w szczególności nasyconych kwasów tłuszczowych) i soli. Zalecenia żywieniowe podkreślają: w posiłkach dla dzieci mniej energii przy jednoczesnej wysokiej zawartości cennych składników odżywczych (m. in. białka pełnowartościowego, witamin, składników mineralnych). Czy te zalecania żywieniowe i normy żywienia są słuszne? Czy jest szansa na wprowadzenie ich w placówkach żywienia zbiorowego? Oczywiście, że tak ale …

Jak to zwykle bywa jest „ale”.
Współpracuję od wielu lat z zakładami żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży i wiem, że Państwo dbacie o prawidłowe i zbilansowane żywienie naszych pociech mimo niejednokrotnie wielu przeciwności: niskich stawek żywieniowych, słabego wyposażenia kuchni, braków kadrowych, trudnej współpracy z rodzicami czy ograniczeń wynikających z przepisów dot. zamówień publicznych. Stały kontakt z Państwem uświadomił mi, jak ogromne macie Państwo potrzeby edukacyjne, na które nie zawsze placówka posiada odpowiednie zasoby finansowe. Z tego powodu wychodzimy do Państwa z propozycją skorzystania z bezpłatnej konferencji, podczas której zostaną omówione następujące tematy:
– Wytyczne prawne i zalecenia żywieniowe dotyczące konieczności stosowania norm żywienia w zbiorowym żywieniu dzieci i młodzieży,
– Żywienie a psychika dziecka,
– Zamień chemię w żywieniu dziecka na jedzenie,
– Rola edukacji żywieniowej w placówce zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży,
– Dynamiczna obróbka żywności w służbie zdrowego żywienia.

Od stycznia 2015 r. w Polsce obserwuje się systematycznie zmiany w przepisach prawnych odnoszących się do zbiorowego żywienia dzieci i młodzieży. Wymagania w zakresie żywienia dzieci i młodzieży w ramach żywienia zbiorowego określono i wprowadzono prawnie najpierw w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego, szkołach, z wyłączeniem szkół dla dorosłych, a także w placówkach systemu oświaty, o których mowa w art. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1080 z późn. zm.), zwanych jednostkami systemu oświaty. Przepisy te wprowadziła zmiana Ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dnia 25 sierpnia 2006 r. (t.j. Dz. U. z 2020, poz. 2021 z późn. zm.). W ślad za zapisami ogólnymi w w/w ustawie ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2015 r. w sprawie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. 2015, poz. 1256), które obowiązywało do 31.08.2016 r. Zastąpiło go Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. 2016, poz. 1154), które w niezmienionym brzmieniu obowiązuje do dnia dzisiejszego. W tym miejscu należy jeszcze raz podkreślić, że w/w Rozporządzenie dotyczy żywienia dzieci przebywających w przedszkolach, innych formach wychowania przedszkolnego oraz szkołach (za wyjątkiem szkół dla dorosłych) a zatem wymagania w/w Rozporządzenia dotyczą żywienia także małych dzieci w wieku od 2,5 do 3. roku życia, przebywających w przedszkolach i innych formach wychowania przedszkolnego.

Stosowanie nowych przepisów żywieniowych w przedszkolach i szkołach dowiodło, że niezbędne jest ustalenie przepisów prawnych w tym obszarze także w żywieniu dzieci do lat 3. I tak oto, po 3 latach od wprowadzenia zasad żywienia dzieci i młodzieży od 4. do 18. roku życia, od 1 stycznia 2018 r., w ustawie z dnia 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (Dz. U. z 2021 r., poz. 75 z późn. zm.) wprowadzono się zmianę art. 22, który otrzymał brzmienie: Żłobek i klub dziecięcy zapewniają przebywającym w nim dzieciom wyżywienie zgodne z wymaganiami dla danej grupy wiekowej wynikającymi z aktualnych norm żywienia dla populacji polskiej.

Główną ideą przyświecającą wprowadzeniu w Polsce przepisów prawnych dotyczących żywienia dzieci i młodzieży było ograniczenie spożycia cukrów, soli (sodu), tłuszczu (w szczególności nasyconego) oraz potraw smażonych, przy jednoczesnym promowaniu spożycia warzyw i owoców, mleka i produktów mlecznych oraz stosowania wyłącznie składników naturalnych. Zapisy prawne dotyczące żywienia zbiorowego w żłobkach, przedszkolach i szkołach wprowadzające obowiązek stosowania zawsze aktualnych norm żywienia mają sprzyjać zdrowemu żywieniu dzieci i młodzieży.

Aktualne normy żywienia, o których mowa powyżej zebrano w publikacji „Normy żywienia dla populacji polskiej i ich zastosowanie” pod redakcją Mirosława Jarosza, Ewy Rychlik, Katarzyny Stoś, Jadwigi Charzewskiej, PZH 2020.

Podczas konferencji zostaną szczegółowo omówione zarówno ww przepisy, jak i normy żywienia wraz z zaleceniami ich stosowania w żywieniu zbiorowym dzieci i młodzieży, ze szczególnym uwzględnieniem możliwości obniżenia w posiłkach dla dzieci zawartości cukrów prostych, tłuszczów nasyconych i soli.

Zapraszam do udziału w Konferencji.
Ogromna porcja aktualnej wiedzy przekazana przez specjalistów na co dzień zaangażowanych w proces zdrowego i odpowiedzialnego żywienia dzieci i młodzieży.
Jolanta Wójcik, Centrum Kształcenia i Wdrożeń

Tags: