W nowej ofercie- skoroszyty GHP, GMP i HACCP

informacje
Dobra Praktyka Higieniczna (GHP), Dobra Praktyka Produkcyjna (GMP) i System HACCP obowiązkowe dla każdego zakładu żywieniowo – żywnościowego.
W związku z dużym zainteresowaniem gotowymi opracowaniami dotyczącymi procedur i instrukcji w obszarze HACCP, przedstawiamy Państwu publikację będącą pełną dokumentacją Dobrych Praktyk i Systemu HACCP, dostosowaną do działalności jaką jest produkcja dań kulinarnych od surowca do wyrobu gotowego podawanego do konsumpcji na naczyniach stołowych wielokrotnego użycia.
Gotowa dokumentacja została przygotowana dla zakładów żywienia zbiorowego typu żłobek, przedszkole, szkoła, dom pomocy społecznej, bursa, internat. Wystarczy uzupełnić w kilku miejscach m. in. dane placówki, liczbę żywionych, sposoby postępowania z odpadami, szkodnikami itp.
Przypomnijmy:
Do wdrożenia systemu HACCP zobowiązane są wszystkie przedsiębiorstwa sektora spożywczego, bez względu na charakter prowadzonej działalności. Jednakże z uwagi na ogromną różnorodność artykułów spożywczych i procesów produkcyjnych zakres dokumentacji systemu HACCP powinien być dostosowany do charakteru prowadzonej działalności oraz do warunków panujących w danym zakładzie. Rozporządzenie 852/2004 pozwala na wprowadzenie systemu HACCP w sposób elastyczny, aby ustalone zasady były przydatne w każdej sytuacji, w tym także w małych zakładach. Zasady HACCP wymienione w Rozporządzeniu 852/2004 obejmują kolejno:
1. Określenie wszelkich zagrożeń, którym należy zapobiec, wyeliminować lub ograniczyć do akceptowalnych poziomów, czyli tzw. analiza zagrożeń.
2. Określenie krytycznych punktów kontroli w działaniu lub działaniach, w których kontrola jest konieczna do zapobieżenia lub wyeliminowania zagrożenia lub do ograniczenia go do akceptowalnych poziomów.
3. Ustanowienie limitów krytycznych w punktach kontroli krytycznej, które oddzielają poziom akceptowalny od nieakceptowalnego w celu zapobieżenia, wyeliminowania lub ograniczenia zidentyfikowanych zagrożeń.
4. Ustanowienie i wprowadzenie w życie skutecznych procedur monitorowania w krytycznych punktach kontroli.
5. Ustanowienie działań naprawczych, gdy monitoring wykazuje, że krytyczny punkt kontroli jest poza kontrolą.
6. Ustanowienie procedur, które powinny być regularnie wykonywane, w celu sprawdzenia, czy środki wyszczególnione w pkt 1-5 działają skutecznie.
7. Ustanowienie dokumentów i archiwów proporcjonalnych do charakteru i rozmiaru przedsiębiorstwa sektora spożywczego w celu wykazania skutecznego stosowania środków wyszczególnionych w pkt 1-6.
Zachęcamy do nabycia opisanej dokumentacji.
Więcej na ww.ckiw.edu.pl
Zamówienia: jolanta.machejek@ckiw.edu.pl, tel 602 262 011
Tags: