Stanowisko Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie przygotowywania diet eliminacyjnych w placówkach żywienia zbiorowego typu zamkniętego dzieci i młodzieży

informacje

Z godnie z przyjętą nomenklaturą przez amerykańskie i europejskie gremia naukowe z 2002 r. niepożądane reakcje na pokarm (nadwrażliwość pokarmowa) to zespół objawów patologicznych mających związek ze spożytym pokarmem. Objawy, stopień ich nasilenia, czas wystąpienia i trwania zależą między innymi od rodzaju reakcji stojącej u podłoża zmian patologicznych. Nadwrażliwość pokarmowa jest przejawem osobniczej reakcji organizmu na pokarm, który jest tolerowany przez ogół populacji. Objawy są efektem zmienionej jakościowo reakcji biologicznej na spożyty pokarm, grupę pokarmów pokrewnych lub związki chemiczne dodawane do żywności. Istotą nietolerancji pokarmowych jest brak ścisłej zależności między wystąpieniem reakcji a ilością spożytego pokarmu. Ustępowanie objawów chorobowych po eliminacji pokarmu i ich ponowne wystąpienie po jego powtórnym wprowadzeniu świadczy o związku przyczynowo-skutkowym wynikającym z powtarzalności i odtwarzalności reakcji biologicznej organizmu. Zgodnie z przyjętą nomenklaturą niepożądane reakcje pokarmowe mogą mieć charakter alergiczny lub niealergiczny. Jeżeli u ich podstaw leżą mechanizmy immunologiczne, wówczas mówimy o alergii pokarmowej. Ta z kolei dzieli się na tak zwaną alergię IgE-zależną i IgE-niezależną, zgodnie z tym, czy istotą procesu immunologicznego jest nadprodukcja przeciwciał klasy IgE. Nadwrażliwość pokarmowa niealergiczna natomiast to każda niepożądana reakcja pozostająca w związku przyczynowym ze spożytym pokarmem lub związkami do niego dodanymi, wynikająca z mechanizmów fizjologicznych lub nieimmunologicznych. Sugeruje się, że istnieje istotna przewaga nietolerancji pokarmowych nad reakcjami alergicznymi, choć w wielu przypadkach nie udaje się dowieść podstaw mechanizmów patogenetycznych.

Jednym z najczęściej zadawanych pytań na naszych szkoleniach jest pytanie: Czy placówka może odmówić przygotowywania diety specjalistycznej np. z uwagi na brak warunków, brak odpowiednich zasobów kadrowych, brak specjalistycznego przeszkolenia, odpowiedniego sprzętu i wyposażenia, niską stawkę żywieniową? Odpowiadamy: Każdy rodzic, który spełni kryteria określone jako wymagane do przyjęcia jego dziecka do przedszkola, ma prawo oczekiwać, że niezależnie od stanu zdrowia jego dziecko zostanie przyjęte do placówki. W dużych miejscowościach, najczęściej w strukturach przedszkoli miejskich/gminnych, funkcjonują placówki, które są przygotowane do przyjęcia dzieci ze zdefiniowanymi dysfunkcjami w zakresie żywienia i do tych placówek kieruje się te dzieci. Niestety takich placówek jest ciągle za mało. Dziecko wymagające żywienia dietetycznego powinno być bezwzględnie przyjęte do przedszkola a posiłki dostosowane do jego potrzeb. Podobne stanowisko zaprezentowało Ministerstwo Edukacji Narodowej. W jego rekomendacjach podkreślono, że zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, system oświaty zapewnia dzieciom uczęszczającym do szkół i przedszkoli m.in. dostosowanie organizacji nauczania do możliwości psychofizycznych uczniów i wychowanków, a także utrzymywanie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach i placówkach. Realizacja tego obowiązku jest wspólnym zadaniem organu prowadzącego przedszkole publiczne, który odpowiada za jego działalność oraz dyrektora przedszkola publicznego, który sprawuje opiekę nad uczniami oraz stwarza warunki do ich harmonijnego rozwoju psychofizycznego przez aktywne działania prozdrowotne (art. 5 ust. 7 i art. 39 ust. 3 cyt. ustawy). Dziecko z alergią pokarmową, objęte wychowaniem przedszkolnym w przedszkolu publicznym, powinno mieć zapewnioną możliwość spożycia pełnowartościowego posiłku, uwzględniającego specjalne potrzeby żywieniowe tego dziecka. Zgodnie z art. 20z ww. ustawy, w celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznym przedszkolu odpowiedniej opieki, odżywiania oraz metod opiekuńczo-wychowawczych, rodzic dziecka powinien przekazać dyrektorowi przedszkola, szkoły lub placówki uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia, stosowanej diecie i rozwoju psychofizycznym. Rodzice powinni zatem przekazać dyrektorowi stosowne informacje, w tym m.in. listę alergenów, których dziecko powinno unikać, celem podjęcia przez dyrektora działań organizacyjnych zmierzających do zapewnienia dziecku m.in. diety pozbawionej tych składników. W zależności od konkretnej sytuacji mogą być stosowane różne rozwiązania: modyfikacja posiłków dla konkretnego dziecka w kuchni przedszkolnej, zamawianie posiłków dla alergika, a także w sytuacji gdy powyższe działania nie są możliwe do zrealizowania w danym przedszkolu – wskazanie przez gminę innego przedszkola publicznego, które zapewni odpowiednie żywienie dziecku z alergią.

więcej

Oferujemy Państwu wsparcie w tym zakresie: opracowujemy PLANY HIGIENY z uwzględnieniem działań nakierowanych na mycie i dezynfekcję oraz organizację usług w sposób minimalizujący ryzyko przeniesienia zakażenia.

Tags: